Funguji na rozlišení 1366x768, ve Firefoxu a jsem amatér, takže za rozplizlost vzhledu... nemohu.
|PATISK SE ZAPOVÍDÁ.|
|Reklamocpavci, odejděte, nebo budete asimilováni.|

Divergent

15. března 2014 v 17:51 | Maitter z Creepfellu |  | Světy zdánlivého černobíla (pseudorecenze, přírůstky)
Uvádím rubriku Světy zdánlivého černobíla - a bude celá o knihách, tedy má nejoblíbenější:-) Ti, jež čtou, dobře vědí, že knihy rozhodně černobílé nejsou (a nejen díky přebalům).
Budu se rozepisovat. Hodně. Jsem to já.
Nuže, začněme. Let's be divergent!Prvnímu dílu série Divergent od talentované Veroniky Roth se blíží filmová premiéra a já umírám zvědavostí.
Třetí a údajně i poslední díl má CooBoo vydat začátkem dubna, zatímco po Státech už se Allegiant (česky Aliance) promenáduje od října 2013. Kéž by má angličtina byla na lepší úrovni! Nemohu se závěru dočkat, zvláště po tak otevřeném a napínavém konci druhé části.
Vím, že recenzí na Divergenci a všeho okolo již byly mraky a že netrpím originalitou, ale z mé strany se jedná o pisálkovský pokus a zároveň vyplivnutí vlastních názorů a velkého skepticismu ohledně zfilmování. Moc silné rysy recenze tento článek neponese.

Takže, pro ty z vás, kteří dosud nevědí, oč a o koho jde.

Veronica Roth

Veronica Roth official

Osobně preferuji tutu poněkud civilnější fotografii:

Veronica Roth civilian

Tahle úžasná bytost se narodila 19. srpna 1988 v New Yorku. Pětiletá Veronica zažila rozvod rodičů a dále vyrůstala hlavně v Barringtonu, Illinois, kde vystudovala střední školu. Zmíním jednu zajímavost, a sice že její maminka malířka má polské rodiče - přeživší z koncentračních táborů.
Momentálně Veronica bydlí, stejně jako její starší bratr a sestra, v oblasti Chicaga (oblasti, protože Chicago a jeho přelidněné okolí je zatraceně velké) s manželem fotografem. Píše od svých dvanácti let a vystudovala Northwestern University. Prvotina Divergent se zrodila, když bylo autorce kolem dvaadvaceti, což mne s ohledem na propracovanost a dobrý námět jejího díla nemálo (nikoliv však nemile) překvapilo.

Divergence, kniha, díl první


Prostředí.
Příběh se odehrává ve futuristickém Chicagu a schovává pro čtenáře pár sympatických, leč dnes neznámých technologií, díky čemuž můžeme Divergenci bez váhání označit za sci-fi.
Stěžejní problém (tedy, v knize se tomu vlastně říká systém) je rozdělení obyvatelstva do frakcí - ohledně bezpečnosti Neohroženost, ve vládě nesobecká Odevzdanost, na technologické vylepšováky Sečtělost, jídlem zásobující Mírumilovnost a... a... na co jsem zapomněla? Upřímnost! Ta mluví sama za sebe. Žel nemohu si vzpomenout, co obstarávala, možná právní záležitosti.
Něco málo k ději.
Začínáme u Beatrice Prior, šestnáctileté hlavní hrdinky, jež nám vypráví celý příběh. Přichází den, kdy si ona a její starší bratr Caleb budou muset zvolit frakci. Jejich rodina je Odevzdaná, ale Beatrice má pocit, že nedokáže být natolik nesobecká, aby "nepřeběhla" jinam, nedokáže nebýt zvědavá. U talentovek, zkoušek, kde se budoucí nováčci dozvídají, kam je jejich povaha a vlastnosti doporučují, Beatrice přichází na to, že je Divergentní. Odlišná. Někdo, koho přísně rozdělená společnost nemůže tolerovat, a tak je nucena si výsledek zkoušek nechat pro sebe.
Její konečná volba, Neohroženost, ji uvrhne do spousty nebezpečných, šílených situací. Beatrice se setká s trochu rozpolceným instruktorem Neohroženosti, Čtyřkou, a novými přáteli. Zjistí, že výcvik je pekelně těžký a nic nefunguje tak, jak by mělo. Kolik prohnilých tajemství mají frakce a jejich vůdci? Schyluje se k válce? Je něco tak strašného vůbec představitelné?
Nakonec je to pro Beatrice a její blízké ještě tisíckrát horší než hodně špatné, avšak... naděje umírá poslední. A o tom je v podstatě i druhý díl.
Zpracování, česká redakce.
Veronica Roth píše v přítomném čase, z pohledu první osoby. Jelikož jsem nečetla anglický originál, musím zmínit skvělou překladatelku, Radku Kolebáčovou, k níž snad doputovala i Aliance, neboť její sloh se čte jedna radost. Výměny překladatelů jsou pro série utrpení (samozřejmě nejsou-li ti noví lepší). Nevzpomínám si, že bych se setkávala s překlepy, pravopisnými chybami a zpřeházenými slovy či jmény, jako tomu občas bývá a co knihu podle mne stahuje ke dnu (božínku, Metro 2033 je skvělé, ale pravděpodobně nemá nejmenší tušení, co korekce znamená). Takže velký dík od puntičkářské Maitter patří i pečlivým korektorům a podobným šikovným lidem.
Přebaly! Nádherné přebaly. Poutavé, barevné, souvisí s dějem knihy. A líbí se mi tak moc, že byste se jimi měli pokochat se mnou.


Moje výmysly.
Knihy jsou skvělé. Je fakt, že sem tam s hlavní hrdinkou nesouhlasím nebo bych se nezachovala jako ona, což vyvolávalo hádky mých vnitřních hlasů, ale to knihám opravdu nemohu a nebudu vytýkat:-) Hlavní postavy jsou popsané hezky, reakce přirozené, rozhovory plynou, situace se bezvadným způsobem střídají, od klidu přes zuřivější části k nervóznímu očekávání a citlivým scénám.
Divergence je hodně přirovnávaná k Hunger Games. Budoucí Amerika, rozdělená společnost, boj proti nespravedlnosti, lžím, podvodům - to by k takovému přirovnání mohlo vést, ale já si stojím za tím, že každá série je úplně jiná. Když se dlouze zamyslím, jsou podle mne lepší, kvalitnější Hunger Games. Ta u mne patří mezi opravdové špičky, je v ní spousta podnětů k přemýšlení, zaobírá se dilematy a lidským pudem sebezáchovy. Mám-li to říci hnusně, Divergence je jednodušší.
Aspoň z ní mám takový pocit, když už mne jiné recenze donutily tahle díla srovnat.
Ale stejně. Divergence i Rezistence jsou super. Přečtěte si je. Stojí za to. A hned potom si pořiďte Alianci.

Divergent, film, díl první

A dle úspěšnosti také klidně i díl poslední, třebaže druhá část Insurgent už visí v databázi ČSFD. Premiéra v ČR má být 3. dubna.
Suše: režisér, Neil Burger, vypadá slibně - režíroval například Iluzionistu s Edwardem Nortonem (kterého jsem sice neviděla, ale chválí jej mé okolí i ČSFD). Hudbu, již beru hned po režisérovi a schopnostech herců jako velice důležitou, tvoří člověk, s jehož tvorbou žádné zkušenosti nemám, takže se trochu obávám výsledku. Herci vypadají fajn! Mně známá je akorát Kate Winslet, avšak to vůbec nevadí. Vybrali sympatickou dívku do role Tris a divného chlápka do role Čtyřky. Upřímně doufám, že jsou dobří herci a že film potěší, jako potěšily třeba Beautiful Creatures (série Zaklínačů je má srdeční záležitost).
Obvyklé strachy... zfilmované knihy se často kromě názvu (a někdy ani toho) téměř vůbec nedrží předlohy. Hlavní otázkou tedy je - kolik děje bude odpovídat čtenářům známé Divergenci a co už bude scénaristův paskvil? Trochu méně by mne naštvalo, kdyby semleli dohromady dva díly. Sice vznikne zvláštní věc, ale aspoň jištěná originálem.

A nakonec... těším se. Fakt. Zatím si říkám, že to bude hrozně, neskutečně parádní a já z kina odejdu nadšená:-)


Info a obrázky o Veronice jsem sebrala na Wikipedii a jejím blogu. Přebaly jsou z webu nakladatelství CooBoo, promo fotku k filmu vyhodil Google kdoví odkud:-)

Mějte se fajn!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 15. března 2014 v 21:54 | Reagovat

Paráda! Těším se, jaký další kousek přidáš do této rubriky s krásným uměleckým názvem :-). O této sérii už jsem cosi málo slyšela (no, spíš málo, než cosi). Vypadá to, že by to mohl být můj šálek kávy, takže zkusím po maturitě navštívit knihovnu :-). Ale knihy vypadají vážně dobře - nejen podle děje, ale i podle obálky (což je podle mě důležité! :-D). Takže díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama