Funguji na rozlišení 1366x768, ve Firefoxu a jsem amatér, takže za rozplizlost vzhledu... nemohu.
|PATISK SE ZAPOVÍDÁ.|
|Reklamocpavci, odejděte, nebo budete asimilováni.|

Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (USA, 2011)

12. září 2014 v 17:58 | Maitter z Creepfellu |  | Cíťa sleduje filmy (a serijály)
Originální anglický název: Extremely Loud and Incredibly Close
Knižní předoha: Jonathan Safran Foer (česky Příšerně nahlas a k nevíře blízko, ještě jsem ji nečetla, ale chystám se)

© Warner Bros. PicturesRežie: Stephen Daldry
Scénář: Eric Roth (Forrest Gump, Podivuhodný případ Benjamina Buttona)
Hudba: Alexandre Desplat (Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Casanova)
Český dabing:
Tom Hanks (Thomas Schell) - Aleš Procházka (Severus Snape, Robert Langdon, Kostra)
Sandra Bullock (Linda Schellová) - Dagmar Čárová
Thomas Horn (Oskar Schell) - Jakub Nemčok
[Max von Sydow (Nájemník)]
Celkové hodnocení na ČSFD: 67%
Moje hodnocení: 90%


© Warner Bros. Pictures

Čím to začalo:
Oskar Schell má skvělého tátu, který jej učí a zkouší, připravuje pro jeho zvídavou povahu hry a pomáhá mu překonávat strach. Potom však přijde jedenácté září - a Thomase Schella, nacházejícího se ve World Trade Center, pohřbí oheň a trosky. Oskarův svět se rozpadne a postupně se odcizuje i své mamince. Devítiletý chlapec nachází útěchu jen v návštěvách babičky, jež bydlí naproti spolu s Nájemníkem, kterého Oskar nesmí rušit.
Rok od Nejhoršího dne se Oskar odváží do tatínkova pokoje a v obálce, na níž je napsáno Black, objeví klíč. V naději, že je to poslední dobrodružství, které pro něj tatínek připravil, a že mu rozluštění pomůže smířit se s jeho smrtí, se každý den vydává zjišťovat, do jakého zámku klíč pasuje.


© Warner Bros. Pictures

K dabingu a hereckému výkonu:
Oskar Schell sice tvrdí, že jeho testy na Aspergerův syndrom byly neprůkazné, nicméně v celém filmu jsou náznaky opaku - drobné i nad slunce jasnější. Nejsem si jistá, zda to někteří diváci pochopili; ono takové dítě může působit (působit!) značně asociálním, až bezcitným dojmem. Ale musím říci, že Thomas Horn zahrál Oskara skvěle a Nemčokův dabing je naprosto dokonalý. Dívala jsem se na krátkou scénu v angličtině a Thomas není zdaleka tak nálehavý (zvláště v klíčové scéně s monologem). Anebo se mi Nemčok zalíbil prostě proto, že jsem jej slyšela jako prvního. Kdo ví! Každopádně se jedná o jeden z výjimečně povedených dabingů.
Dabérem Toma Hankse je tentokrát Procházka, jehož hlas je nenapodobitelně úžasný, a jediné, malé mínus nacházím v nevýraznější roli Sandry Bullock. Nájemník je bezvadně zahraný a... němý.


© Warner Bros. Pictures


© Warner Bros. Pictures

Názor odborníků a názor můj: Na čsfd.cz jsem si v několika prvních komentářích přečetla, že film je citový vyděrač /tím špatným nepůsobivým způsobem/, že hlavní hrdina je "nesympatický devítiletý spratek, jemuž by jeden nejraději z fleku vytrhal nehty," (verbalovy komentáře jsou zaručeným zdrojem pobavení) a že tohle zpracování nepodařené knihy se rovněž nepovedlo. Vzato trochu objektivněji, uživatelé se vesměs shodli na předvídatelnosti a patetičnosti díla páně Daldryho (téma 11. září je omílané stále dokola a tento výtvor ničím zvláštním nevyniká).
Popravdě řečeno, původně mi ani nedošlo, že televize vysílá filmy podobného rázu k výročí 11. září; až když jsem kromě EL&IC zahlédla v programu další takový film. Nevadí mi to. Na tomto konkrétním snímku mne zaujala parádní, nenásilná hudba, nadchl mne výkon mladého Horna a jak Max von Sydow dovede vystihnout každou emoci, aniž by potřeboval užít slov.


© Warner Bros. Pictures

Kromě Lindy Schellové (Sandra Bullock) jsem se dokázala vžít do každé postavy, na Sandřinu obranu ale musím říci, že nedostala tolik prostoru (a možná mi jednoduše nesedí). Hanks je mým oblíbencem (kupodivu ne díky Forrestovi), tomu stačí pár sekund a neodtrhnu od něj zrak.
Celkový dojem z filmu umocňuje skutečnost, že jsem v něm viděla zábavu, nadšení, úsměvné momenty i chvíle smutné, zoufalé, beznadějné, chvíle nenávisti a smíření. Ke konci jsem se obávala poklesu, ale přestože z úst Oskarovy maminky zazněla snad nejpatetičtější věta vůbec, tvůrci mne mile překvapili. Konec byl odlehčenější než zbytek filmu a divák si mohl oddechnout.
© Warner Bros. Pictures
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 4. října 2014 v 21:34 | Reagovat

Ahoj "Majter" :-) - vážně se to takhle čte? Já to vždycky četla "po anglicku" - doufám, že se máš dobře. Moc Ti děkuji za pěkné komentáře, vždycky potěší :-). S radostí oznamuji, že se po opravdu dlouhé pauze opět vracím na blog - třikrát hurá! :-D Nevím, nějak se mi nechtělo psát, přitom jsem měla v hlavě spoustu nápadů (hlavně co se týče Andělských křídel - už mám naplánované, jak skončím první sérii a co bude v té druhé :-D). Stává se ti to taky? :-D
Co se týče odvolání, tak na školu mě nevzali, takže stále pokračuji na jazykovce, která mě ale docela baví. Víc se dozvíš u mě na blogu.
A teď k tvé recenzi :-D. Film vypadá dobře, řekla bych, že to bude můj šálek kávy :-D. Mám podobné žánry ráda. Navíc tento film natáčel skvělý režisér, takže další plus :-).
Hankse mám taky moc ráda. Když už jsme u něj, viděla jsi filmy jako Atlas mraků a Bídníci? Tam hraje taky a musím říct, že oba filmy jsou naprosto skvělé, určitě doporučuji :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama