Funguji na rozlišení 1366x768, ve Firefoxu a jsem amatér, takže za rozplizlost vzhledu... nemohu.
|PATISK SE ZAPOVÍDÁ.|
|Reklamocpavci, odejděte, nebo budete asimilováni.|

Soubor sporných otázek ohledně jevu "samovolné krácení dnů"

23. září 2015 v 22:04 | Maitter z Creepfellu |  | Provinilcovy hemzy

... aneb Cílevědomost, ruinující přání a UNKLE

Zaprvé, v nadpisu se nevyskytuje nic příbuzného se slovem krev. Zadruhé, je nesmírně těžké napsat Problematika fenoménu "spontánní krácení dnů" vyloženě česky. Každý, kdo už někdy zkoušel mluvit - či psát - vyloženě česky, se teď musí smíchy popadat za břicho, protože si je všech přidružených potíží dobře vědom. Zatřetí, na slovo krácení už zírám tak dlouho, že mne začíná děsit a jdu od něj pryč. Začtvrté, příznivce ZOO ani dnes nepotěším. Pokračování je stále na kaši.Během necelého září jsem:
  1. zdárně překazila úmysly dalšího češtináře, když jsem pohořela v písemné zkoušce bažící po znalosti Povídek malostranských,
  2. dospěla k poměrně pevnému rozhodnutí, že nadešel čas zúčastnit se (5. října) soutěže na získání herecké úlohy ve školním divadle, a vyzvedla si kus projevu hlavní hrdinky hry minulé (HHHM), který se naučím bezvadně předvést (věta polopřací, polooznamovací, pozn. red.),
  3. víceméně určila severské a/nebo slovanské jazyky jako podnět k dokončení vzdělávání,
  4. dvěstětřitisíckrát proklela několik vybraných stránek své osobnosti,
  5. načrtla příznivou budoucnost dvěma povídkám a začala s uskutečňováním,
  6. vzdala vznešenou, leč zdlouhavou snahu psát vyloženě česky.

Spolu s plány svého češtináře jsem zklamala i sebe, ale v případě čerstvě zadané povinné četby (Maryša bratří Mrštíkových) si opět dodávám naděje, neboť ji tvoří pouhých pětaosmdesát stran. S divadelním konkurzem to myslím vážně; škoda jen, že vyzvednutý monolog musí v mém podání porotu - v sestavě režisér (zároveň třídní učitel), učitelka hudební výchovy - přesvědčit o tom, že jsem teatrální, veskrze hloupá blondýna Vilma, čekající na svého milého, totiž šviháka Jarmila. Dobrý herec by měl zvládnout všechno, ale v ryze záporných rolích si přeci jen věřím o něco více.
Ne že bych někdy zkoušela hrát. Představivost pracuje na plné obrátky. Že bych měla ztroskotat na zpěvu (uchazeči dostali za úkol naučit se kromě monologu i českou píseň), si nepřipouštím, jsem přeci ó sboristka.

(Opak sólové zpěvačky, ehm, ehm.)

Můj zájem se již tradičně točí kolem oborů, jež nehrozí mým finančním zabezpečením. Studium bych ráda zaměřila na severské a/nebo slovanské a/nebo jakékoliv jiné jazyky, do kterých zrovna začnu strkat nos. Baví mne všechny. Ano, i němčina. Je to jazyk nepoetický, ale jeho gramatika mne fascinuje nezávisle na básnictví.

(Mnohem fanatičtější jsem ohledně písem. Výslovnost musím mít precizní, ale jinak není mluvení nic pro mě.)

Jakkoliv mne láká japanistika a japonská kaligrafie, odmítám se učit jazyk, aniž bych alespoň jednou v životě navštívila zemi rodilých mluvčí. Setsakramentsky vzdálené Japonsko si žádá leteckou dopravu - eh - ani mě nehne. S bolestí v srdci škrtám i africké a indické jazyky a dialekty, jednak kvůli letadlům, jednak kvůli prozatímní hrůze z cizích patogenů. Až zodvážním, bude to jiná legrace.
Další jazyky, které přicházejí v úvahu, jsou latina a starořečtina. Jiným způsobem k jihu zjevně netíhnu.

Ruinující přání

Vedení mozkovny došlo k názoru, že potřebuji etymologický slovník. Ne, já jej chci. A jak to zpívají Journey? Anyway you want it, that's the way you need it?

(Wilsonova píseň. House zanechává v černé žluči trvalé následky.
A jak známo, já jsem černá zluč sám.
Melaina cholé.)

Výmluvy. Etymologický slovník se mi hodí. Wikipedie se v tomto ukázala být více než méně nespolehlivou, protože zájem o češtinu a doplňování wikipedických informací není zdaleka tak velký, jak by se mi líbilo. Wiktionary je však velice užitečný, co se latiny týče.


Jsem z něj nadšená. A chybí mi šest stovek na jeho koupi.
Och, a abych nezapomněla, tenhle skvělý Česko-latinský slovník se rovněž dožaduje mé pozornosti. Dalších šest stovek. Takže tolik k nesplněným přáním.

UNKLE

Britové. Začínali v 90. letech. Hrají údajně v žánrech trip hop, electronica, alternative rock, downtempo, big beat a neo-psychedelia. Sama si hudební žánry poněkud zjednodušuji na metal & rock (nikdy jsem zcela nepochopila, kde jsou hranice, občas se seknu), soundtracky, česká scéna (uznávám, že jí křivdím), "psycho", které vůbec není nutně negativní, a "nezajímavá hudba". Tudíž mi výše zmíněné moc nepomáhá; snad později, až vzroste má světaznalost.
Jak jen jsem UNKLE mohla tak dlouho míjet? Poprvé jsem to jméno zahlédla před lety, během hledání soundtracku k The Twilight Saga. Do třetího dílu zakomponovali skladbu With You in My Head, na níž UNKLE spolupracovali s The Black Angels - zpočátku celkem poutavá, pak nudná. Další tvorbu jsem od nich nehledala, dokud Óčko Expres, překvapivě inspirativní hudební kanál, nevpálilo mi včera do sítnic závěr klipu (a jakési úchylné hudby v pozadí) k Rabbit in Your Headlights. Záhy jsem se dozvěděla, že domovské album písně se pyšní názvem Psyence Fiction.
Nadšení.
Hledání.
Never, Never, Land. Burn My Shadow.
Vytržení.
UNKLE jsou naprosto parádně divní!


(War Stories: Burn My Shadow)


(Psyence Fiction: Lonely Soul)


(Never, Never, Land: Inside)


(celé album Never, Never, Land)

And above all...

THE DOCTOR IS BACK!

Devátá obnovená série Doctor Who odstartovala 19. září.


Zdraví (5) a zdraví (1) a hezký večer přeje Vaše
za hrob unavená
Maitter z Creepfellu

P. S. Problematice fenoménu "spontánní krácení dnů" jsem se dostatečně nevěnovala, ale fakticky existuje: můj den se momentálně blíží k deseti hodinám - a zkuste tam někam vecpat spánek a jídlo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Bludičkový uvítací výbor pro ztracené i nalezené. Uveďte, prosím, své bytí.

Z(a)tracenec 23.8% (39)
Kýho výra! 2.4% (4)
Neidentifikova(tel)ný nález 9.8% (16)
Bláhová existence 14.6% (24)
Zubatá bez kosy 4.3% (7)
Psychouš nejvyšší kvality 26.2% (43)
Dělej, zařvi. 5.5% (9)
Já. Tečka. 13.4% (22)

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 23. září 2015 v 22:57 | Reagovat

Tak naše milá malá Mai bude hééérečka? O_O Jsem šokována! Ale jen tak dál, určitě do toho jdi (i když mě osobně by na jeviště nikdo nedostal :-D).
Třeba tě za několik let uvidím v divadle. Nebo v Ordinaci :-D. Ne, to byl vtip - stejně ji nesleduju :-D.
Vidím, že máš spoustu skvělých plánů - je super, že máš tak optimistický přístup :-). Taky bych to tak chtěla mít.
Etymologický slovník? Jako vážně? :-D Tak jo no :-D.

A Maryša je super, ta se ti bude líbit :-). Měla jsem ji jako četbu k maturitě.

Já se mám popravdě dost mizerně. Mám pocit, že jsem se totálně sekla při výběru oboru - více popíšu zítra na blogu.
Prakticky se mi nedaří v žádné oblasti mého pitomého života, takže to stojí za prd. Tak trochu mám strach, aby se zas nerozjely ty problémy, co jsem měla.
Víkend bude asi trochu brečící - před spolubydlící bych si to nedovolila - nechci, aby získala dojem, že jsem totální blázen :-D.

2 Victoria Victoria | Web | 3. října 2015 v 17:25 | Reagovat

Jsem ráda, že máš z mých poznámek radost :-D. Já z nich zas tak moc odvázaná nejsem, hlavně když jsem viděla ty vzorečky v lexikologii :-D.
Ha! Splácení v podobě kapitol mi přijde jako úžasný nápad - ještě si musím promyslet, v jakém intervalu mi to budeš splácet + úroky :-D.

Tvé obrázkové poznámky k hlášení jsou úžasně trefné, docela jsem se zasmála :-D.
Držím palce v (m)učení, ať to jde co nejsnadněji. A těším se na novou ZOO!

3 Victoria Victoria | Web | 8. října 2015 v 7:31 | Reagovat

Neboj, Mai! Jsi chytrá, šikovná a všechno zvládneš! A víš co se říká (kdyby náhodou): Jedna pětka, žádná pětka :-D. Takhle jsme to praktikovaly s kámoškou v matice, ale nutno dodat, že těch pětek tam bylo jaksi víc :-D. U nás byl úspěch i 4- :-D. Když jsme viděli na papíře 3, tak jsme slavili vítězství :-D. A když to byla nedejbože 1, byl to úplný nervový kolaps celé mojí rodiny :-D :-D.
Ale tak to bylo jen u matiky (a chemie, ehm), aby sis nemyslela, že jsem fakt úplně blbá :-D.
Ten obrázek k savcům mě upřímně rozesmál, protože takhle to teď mám skoro každý den, ale snažím se hledat pozitiva. Například jsem ještě nezabila svoji domácí, která si zřejmě libuje v pěstování plísně. Tu v lednici jsem pojmenovala Gertruda, protože slečna má k ní zřejmě vřelý vztah, tak jsem to chtěla uvést na pravou míru. No, spíš jsem tak nějak doufala, že to uklidí ona, ale zřejmě to fakt čeká na mě, ach jo. A mám nelibé tušení, že použila můj zubní kartáček - omlouvá ji jedině fakt, že já mám červený a ona růžový, ale stejně! Asi si půjdu koupit nový, protože... prostě bleh.
Nebo už začínám být paranoidní :-D.

No nic, končím se svými bláboly, dopiju kafíčko a padám na přednášku z lexikologie - ta je mimochodem fakt tak hnusná, jak jsem si myslela.

Měj se!

4 Victoria Victoria | Web | 8. října 2015 v 7:33 | Reagovat

[3]: Ach, ty chyby *skřípe mezi zuby*. No nic, je ráno a chce se mi děsně spát. Nějak si to omluvit musím :-D

5 Blondie Blondie | Web | 6. listopadu 2015 v 23:20 | Reagovat

Doufám, že správně předpokládám, že se ocitla v maturitním ročníku. Není to příjemný a bude to horší. Četbu nějak zvládneš, neboj, není to tak zlý, jak se to původně tváří a i knížka, kterou jsi nikdy neviděla se dá okecat na plnej počet bodů :-D S výběrem oboru ti zcela rozumím, sama jsem ještě u maturity nevěděla, kam chci jít, což je docela smutný, ale ne neutně negativní. Tak jako tak je dobrý se hlásit asi na 4 obory a většina lidí si vybere až v průběhu přijímacího řízení.
Jako herečku si tě umím dost dobře představit, s tou hloupou blondýnou to bude těžší, ale věřím ti, že to dáš. Mám z tebe pocit, že ti nechybí sebevědomí a do věcí jdeš s patřičným nadšením. Většinou není nic víc potřeba ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama