Funguji na rozlišení 1366x768, ve Firefoxu a jsem amatér, takže za rozplizlost vzhledu... nemohu.
|PATISK SE ZAPOVÍDÁ.|
|Reklamocpavci, odejděte, nebo budete asimilováni.|

Akame ga Kill!

31. října 2015 v 17:05 | Maitter z Creepfellu |  | Cíťa sleduje filmy (a serijály)
V článku - semirecenzi - se vyskytuje přehnané expresivno, které mě baví psát, ale nejsem v něm žádným mistrem. Takže jako obvykle, berme mne s rezervou.

Originální japonský název: アカメが斬る! (což je v Hepburnově přepisu Akame ga Kiru!, tj. asi "Red-eye kill!", tj. asi "Červenooká, zabij!"... Akame je totiž, překvapivě, protagonistka s červenýma očima)
Předloha - manga: Takahiro (našla jsem cosi japonského, co se tváří jako jeho web, přičemž jsem se dozvěděla akorát to, že Takahiro je přezdívka, její majitel má 180 centimetrů, kudrnaté vlasy a zálibu v černé barvě - dál jsem Google Translator nepokoušela)
Režie: Tomoki Kobajaši
Scénář: Takahiro (předloha), Makoto Uezu*
Hudba: Taku Iwasaki
Délka: 24 dílů o 24 minutách (vůbec jsem nechtěla, aby to skončilo)
Pro zábavu: žánry, do kterých ČSFD řadí AgK!, jsou "animovaný, dobrodružný, drama, fantasy, horor, psychologický" (a za sebe bych dodala komedii).
Dabéři: Soma Saito (Tatsumi), Sora Amamiya (Akame, zpěvačka první úvodní písně), Yoshitsugu Matsuoka (Lubbock), Risa Mizuno (Najenda/Boss), Yukari Tamura (Mine), Yu Asakawa (Leone), Katsuyuki Konishi (Bulat), Mamiko Noto (Sheele) a hromady dalších
Neznámým autorům děkuji za anglické titulky.
Celkové hodnocení na ČSFD: 81 %
Moje hodnocení: 95 %
Na začátku: Mladík jménem Tatsumi přijíždí do hlavního města císařství, aby tam s přáteli vydělal peníze na pomoc rodné vesnici a jejímu chudému, hladovějícímu lidu. Je trénovaný v zabíjení "danger beasts", příšer, které se sem tam objevují, aby masakrovaly lidi (a jejichž původ není důležitý nebo známý), což by se na přihlášce do armády určitě dobře vyjímalo.


Tatsumi však brzy na vlastní kůži poznává, že ne všechno v hlavním městě je tak růžové, jak se povídá. Je zklamán, obluzen, okraden a znovu zklamán. Záhy je vzat do péče k rodině, o níž si myslí samé dobré věci... Než mu posádka Night Raid, neblaze proslulého odboje mírně asasínské povahy, vysvětlí, že ta milá rodinka je obrazem celého hlavního města - zkorumpovaného, zvráceného a křičícího po revoluci.


Tatsumi krutě procitá a než si stačí pořádně rozmyslet, co s ním vlastně bude dál, je, zpočátku nedobrovolně, přijat mezi členy Night Raid. Tehdy doopravdy začíná jeho cesta: boj s korupcí, nelidskostí, nespravelností a ministrem sestavenou skupinou záporáků (nebo hlavních hrdinů?), Jaegers.


Některým členům Night Raid a Jaegers pomáhají Teigu - v dávných dobách vyrobené specializované zbraně, víceméně si vybírající svého majitele. Zábavné věcičky!

(Fanatička Seryu a její neméně fanatické Teigu.)

Ve srovnání s několika fakt nešťastně poskládanými hranými pačiny japonské kinematografie a nevelkým množstvím zhlédnutého anime, já, nesvětoborný student všeobecna, si Akame ga Kill! přebral nějak takhle: Japonci, coby absolutní mistři v kloubení protichůdných, případně totálně nesmiřitelných nápadů, scén a žánrů filmových i hudebních, mi poprvé naservírovali něco, z čeho se mi nechtělo trapností umřít. AgK! se kdovíjak daří balit velké myšlenky do jejich zjednodušených verzí a sem tam i moudře poučovat. Dále, a na to já dám, doprovází AgK! perfektní hudba. Vytřeštěné hrození se toho, který žánr vybafne v další scéně, rychle přerostlo v nadšené očekávání. Je mi záhadou, jak bylo možné přejít od metalové kytary k nástrojům tradičních čínských motivů a záhy ke skotským dudám a tvářit se u toho nenuceně (bizarní!); velká fascinovaná poklona pánovi jménem Taku Iwasaki.
Totéž šílenství aplikují tvůrci na nálady scén - třeba když se z mrtvolně seriózního hovoru stane dětinské pošťuchování (OCD Susanoo, obrázek Susanooa níže), kdy nemá smysl nic jiného než praštit hlavou o stůl, a naopak.


Předloha AgK! je prý "shōnen manga" neboli, pokud to chápu, manga primárně určená pro chlapce mladší čtrnácti let. ... Narušené chlapce. Kulometný spád a přemíra masakrů je jedním z důvodů, proč jsem se u AgK! nenudila (nadchlo mě to!), ale nejsem si jistá, jaký dopad by to na mě mělo ve dvanácti. Fakt, že vím, kdo je teoretickou cílovou skupinou, mi na druhou stranu pomáhá pochopit, proč jsou jak hlavní, tak vedlejší postavy jasnou a ukecanou přehlídkou stovky zkázonosných lidských pohnutek a úchylek. Tvůrci donutily mne - přecitlivělého diváka - aby některým zrůdám věřil, aby je litoval a aby je (ne)chápal. (Aria, jejíž obrázek je výše, Stylish, jehož obrázek je níže, Seryu (!), policajtka pevně věřící ve svou spravedlivost, Esdeath, hlavní záporačka.) Ach, a aby je nesnášel. Seryu je pro svou nevinnou fanatičnost příšerně otravná a Stylish... škoda mluvit.

(Stylish je ten chlápek, titulky jsou jeho, to s ušima je experiment.)

Vyvražďování protagonistů. V každém druhém komentáři na ČSFD se objevuje přirovnání k Vrahu Martinovi a ani já se mu nevyhnu; zdejší specialitou je smrt postavy přesně ve chvíli, kdy si ji opravdu oblíbíte.
Střídání komických a vážných situací tu kupodivu funguje (takové štěstí má asi jeden výtvor z tisíce). Často jsem se slyšela smát. Hudba, animace, myšlenky, pohled z obou stran barikády (!), hektolitry krve, vývoj postav, děj a dokonce i závěr... nemám výhrad.

(Leone a Lubbock, členové Night Raid.)

Tak jo, mám. Ty "trapností-umřu" okamžiky se vyskytují i v AgK!. Ale nemohu chtít všecko...

*zdroj IMDB.com
Obrázky jsou screenshoty ze seriálu a nenárokuji si na ně žádná práva.


Již brzy s Úplnou zprávou o existenci,

Vaše
250 hodin odpracovavši
Maitter


P. S. Nepoužívejte minulé přechodníky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Bludičkový uvítací výbor pro ztracené i nalezené. Uveďte, prosím, své bytí.

Z(a)tracenec 23.8% (39)
Kýho výra! 2.4% (4)
Neidentifikova(tel)ný nález 9.8% (16)
Bláhová existence 14.6% (24)
Zubatá bez kosy 4.3% (7)
Psychouš nejvyšší kvality 26.2% (43)
Dělej, zařvi. 5.5% (9)
Já. Tečka. 13.4% (22)

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 31. října 2015 v 17:22 | Reagovat

No... neříkám, že to je špatné, ale asi to není úplně můj styl, těžko říct :-D.
Možná bych to mohla zkusit zkouknout. Možná... někdy :-D.

Těším se na zprávu o úplné existenci! :-)

2 Victoria Victoria | Web | 31. října 2015 v 17:23 | Reagovat

[1]: ehm, těším se na úplnou zprávu o existenci :-D.

3 Blondie Blondie | Web | 6. listopadu 2015 v 23:10 | Reagovat

Zkoukout, nezkouknout? Zjistila jsem, že čas vysokoškoláka je poměrně drahý, takže si asi jen někam napíšu název. Anime přece jen není můj šálek kávy, přestože jsem tvůj článek přečetla do konce :D to bude tím stylem. Jdu ti prolézt blog. Byla jsem dlouho mimo :)

4 stuprum stuprum | Web | 6. listopadu 2015 v 23:44 | Reagovat

Bože můj, ty uši... má je větší než pokemoní samec Nidoran. A ten je má nechutně velké.

Takhle se to nedělá, ani v experimentu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama