Funguji na rozlišení 1366x768, ve Firefoxu a jsem amatér, takže za rozplizlost vzhledu... nemohu.
|PATISK SE ZAPOVÍDÁ.|
|Reklamocpavci, odejděte, nebo budete asimilováni.|

Výcuc z hlavy za účelem zbavení se frustrujícího srabu

27. ledna 2016 v 21:47 | Maitter z Creepfellu |  | Provinilcovy hemzy

aneb Zatracený obory

Začnu asi tím, že upustím páru poprvé a nejsilněji:
Krucinálfagot! Dohájesakrafix! Sdhfosuah!dgoshgpao!ush!DFJosg!ho.
Přesně.

Od této chvíle budu o něco slibnější a přikloním se k srozumitelnému a relativně formálnímu vyjadřování.
Zúčastnila jsem se veletrhu vysokých škol a vyšších odborných škol Gaudeamus na olbřímím výstavišti v Praze-Letňanech (ne, pardon, škrt; tento pojem platil do 31. 12. 2001, ve skutečnosti se jedná o Prahu 18). Vykazoval standardní tři "pře-" známky megalomanských akcí: 1) přelidněnost, 2) přemíru oxidu uhličitého, 3) předraženost na místě nabízené stravy.


O existenci veletrhu jsem se dozvěděla noc a půl dne předem a brouzdání po všech internetových čertech kvůli získání podrobnějšího přehledu mne brzy omrzelo. Zjistila jsem si, kde se nachází stánek Univerzity Palackého, v jehož blízkosti stály, jaké štěstí, i stánky Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a zběžně prohlédnuté Univerzity Pardubice, již jsem doma zavrhla pro naprostý nezájem o obory anebo neotřesitelnou víru v jejich neuplatnitelnost. Během přidušování se na veletrhu jsem vrhala toužebné pohledy po ČVUT a přirodovědeckých fakultách všeho druhu a bolestně vzpomínala na roky "vstřebávání" základního vzdělání, kdy jsem matematiku, za kterou bych dneska dala nevímco, bez ladu a skladu oželela. Dobře mi tak!

Fronty uchazečů a potenciálních uchazečů o obory právnických fakult jsem jen přelétla pohledem; vzdala jsem to. Právo se mi bude hodit pro život, studovat je nechci, už ne, už vůbec. Pravděpodobnost, že zvládnu maturitu aspoň přijatelně, je i bez ZSV (psychologie, politologie, právo, sociologie, filosofie) docela nízká.
ODBOČKA:
Nově jsem přesvědčena o správnosti volby těchto maturitních zkoušek:
  1. Český jazyk a literatura - didaktický test, k-mému-vzteku-povinná písemná práce, ústní zkouška (20 literárních děl), dlouhá nevímjak;
  2. anglický jazyk - profilová (školní) ústní zkouška, 15 minut, 25 témat, úroveň B2-C1;
  3. matematika - písemná zkouška, 90 min (na rozdíl od zbytku světa věřím, že ji zvládnu);
  4. německý jazyk - předpokládám, že didaktický test, k-mému-zoufalství-povinná písemná práce a ústní zkouška.
Hlavní výhoda profilové angličtiny spočívá v nepsaní slohu, pro jejichž nestíhání jsem takřka světoznámá, a hlavní nevýhoda v povinnosti zvolit si státní matiku, pro jejíž zdánlivou ignoraci jako běžného předmětu jsem proslula též. Jo, neblaze. Takovému studentu pak věřte, že ji má z duše rád.

Docela vtipný je fakt, že maturitní zkoušku z anglického jazyka můžeme nahradit získáním mezinárodně uznávaného certifikátu FCE. Což by bylo nedocenitelné a jistě by se s ním úžasně machrovalo před nesebevědomějšími částmi osobnosti. Jak by to v takovém případě dopadlo s povinností přibrat matematiku, nemám tušení. Tak či onak bych si ji vzala, protože nahradit ji čímkoliv jiným by znamenalo sabotáž.
ZPĚT KE GAUDEAMU:
Přišla jsem s úmyslem prozkoumat Univerzitu Palackého a dále fungovat coby doprovod přítelkyně na její pouti biologicko-fyzikální či plnit roli neestetické mrtvoly. S výběrem jediného oboru jsem byla spokojená a odpor ke komunikaci se seriózně se tvářícími zástupci fakult v mém hledáčku po nějakou dobu zůstával silnější než všechny ostatní pudy.
Pak jsem se vydala k Masarykově univerzitě.
No.
Do háje.

Jak tak doma zkoumám obdržené letáky a prohlížím si internetová zákoutí, uvědomuji si, že existuje minimálně jeden další obor, do kterého bych se pustila s radostí. V překladu vlastně další obor, kam hrozí, že se nedostanu - heh.

(Co jsou sakra scio testy?
Náš ročník minuly, ale zjevně jsou něčím signifikantní.
Nemusíte odpovídat, Google je tu.)

Pseudoláska na první pohled: Český jazyk se specializací počítačová lingvistika. Z dřívějška vím, že obor, který nestraší alespoň pětislovným názvem (Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích), nemá šanci stát se mým favoritem. Nic bližšího kombinaci filologie/technika, která je mi nejbližší a která jistě patří mezi nejnemožnější na trhu, patrně nenajdu. Mám ale strach, že ve skutečnosti je ten obor mnohem horší, než jaký se zdá. Navíc vůbec nechápu, jak spolu (ne)komunikují oficiální stránky FF MUNI a web počítačové lingvistiky a jak do sebe zapadají předměty. Prostě. Vůbec.

(Přestaň používat slovo "prostě".)

Zavítala jsem i ke stánku Univerzity Karlovy. Pár zajímavých oborů jsem našla (finská studia, fonetiku, japonská studia), leč nic, pro co bych dokázala projevit patřičný zápal.

(... Mozkových blan.)

Díky veletrhu jsem rovněž prvně pocítila hmatatelnou hrůzu z testů studijních předpokladů - nemluvě o hrůze z testů oborových! A přichází druhé upuštění páry, tentokrát výkřik plný mnohých neužitečných emocí:
JÁ TAM CHCÍPNU!

Žere mě, mimochodem, vyloženě mě žere a skoro mi už užižlalo nohy, že všechny dny otevřených dveří, jež by mne mohly zajímat, už minuly.
SEŽRALA BYCH TO VŠECHNO.
Soundtrack z Death Note, intenzívní bolest kloubů dolních končetin a blíže neurčitelné motání hlavy zahání špatná rozpoložení mysli.

Mějte se a učte se, jinak nebudete mít hezkou práci ani hezké odškodnění za práci ohyzdnou.

(Nepiš infantilně. Nikdy.)


Vaše
Mai


P. S. Jinak neexistuji. Ale toho už si někteří možná všimli.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 27. ledna 2016 v 23:42 | Reagovat

Jen krátce (píšu z mobilu), rozepisu se později. Ty letos maturujes? O_O. Divné, myslela jsem si, ze až příští rok.

2 Mejtr z Krýpfelu Mejtr z Krýpfelu | E-mail | Web | 28. ledna 2016 v 0:18 | Reagovat

[1]: Mobilová odpověď: Nepleteš se; maturuji sice "až" příští rok, ale vědět, na jaký obor bych ráda, znamená vědět, co se učit. Snad. Ten veletrh mi přišel jako dobrá příležitost, i když zkušenost je to, ehm, mírně na umření.

3 homo sapiens tupiens homo sapiens tupiens | Web | 28. ledna 2016 v 22:24 | Reagovat

Zdá se, že při výběru maturitních předmětů jsi zvolila podobnou strategii jako já, i když já si místo němčiny vzala zeměpis.

Ale teď k tomu podstatnému. Český jazyk se specializací počítačová lingvistika? Mé srdce poskočilo radostí :-) Pokud budeš mít zájem, ráda ti pomůžu zodpovědět otázky, které si v souvislosti s tímto oborem kladeš, bude-li to v mých silách (ano, chápeš to správně, studuji ho). Víš, kde mě najdeš.

4 Victoria Victoria | Web | 31. ledna 2016 v 15:30 | Reagovat

Páni, ty jsi tak děsně zodpovědný člověk, až to bolí. Mám z tebe normálně výčitky svědomí, protože ve tvém věku jsem vysokou školu zas tak moc nehrotila (ehm, taky jak jsem dopadla, že...). Ale je super, že pomalu shromažďuješ informace. Ještě ti doporučuji dny otevřených dveří, toho určitě využij. Myslím, že v Olomouci to bude někdy teď.

Maturitu zvládneš levou zadní. Když to zvládl i takový blbec jako já, tak ty to musíš dát na samé jedničky :D. Proč ti vadí písemná práce u češtiny? Tobě jde psaní samo, tak bych se toho nebála. Já se na to vyloženě těšila.
U angličtiny je mi divné, že byste měli úroveň B2-C1, tedy pokud nejste nějaké jazykové gymnázium. Obvykle to bývá tak, že u státní maturity je úroveň B1 (a ten sloh je mimochodem dost primitivní, opět nechápu, proč by ses toho měla bát) a u profilové B2 (aspoň myslím). U té profilové je to možná jednodušší v tom, že akorát mluvíš, nic víc. U státní angličtiny je i to mluvení dost komplikované, má to totiž víc částí, včetně rozhovoru. Ale to si určitě ještě budete zkoušet příští rok.
A matematika? Ty jo, tak to jsi dobrá (a odvážná :-D). Já myslela, že matika nebude zrovna tvoje silná stránka - aspoň jsem se o tobě zase něco dozvěděla :-).
U němčiny je opět jen mluvení, test bys tam neměla mít, jelikož je to jen profilová zkouška.

Český jazyk se specializací počítačová lingvistika? Osobně si moc dobře nedovedu představit, co se tam vlastně učí :-D. Nebo spíš ta kombinace je docela zvláštní, ale jestli by tě to bavilo, tak proč ne.
Být tebou bych však nezatracovala ani českou filologii se zaměřením na editorskou práci. Já vím, že píšu samé hrůzostrašné zprávy, ale to je jen můj subjektivní pocit :D. Osobně si myslím, že bys tam byla ve svém živlu, alespoň co se týče jazykovědných předmětů.

A testy na vysokou zvládneš, když ti jde matika, čeština i angličtina. Nevidím žádný problém :-).

Měj se krásně!

5 Victoria Victoria | Web | 31. ledna 2016 v 15:32 | Reagovat

Dodatek: Zelená je má nejoblíbenější barva, takže chválím "nový" kabátek :-).

6 Blondie Blondie | Web | 7. února 2016 v 17:20 | Reagovat

Tákže maturantko, nadechni se. Možná to nechceš slyšet, ale maturita je pouhou formalitou, co víc, formalitou bez problému zvládnutelnou. Za státní angličtinu se musím přimluvit, sloh dáš, i kdybys jenom slintala na papír a času dostaneš až moc :-D To právo se mě trochu dotklo, ale což... :-)
Test studijních předpokladů... o tom panuje sladká fáma, že na něj buď máš nebo ne. Ve skutečnosti si ho párkrát zkusíš, pochopíš systém a způsob řešení a pak není problém přehoupnout se přes hranici 90% ;-)
Každopádně času máš víc než dost. Za mě se vyplatí prostudovat si i procento zaměstaných po ukončení školy a jejich platy :-D Se spolužáky se shoduju na tom, že za 15 měsíčně bych se fakt 5 let nikde neplácala ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama