Funguji na rozlišení 1366x768, ve Firefoxu a jsem amatér, takže za rozplizlost vzhledu... nemohu.
|PATISK SE ZAPOVÍDÁ.|
|Reklamocpavci, odejděte, nebo budete asimilováni.|

Rrrudá královna

27. ledna 2017 v 21:44 | Maitter z Creepfellu |  | Světy zdánlivého černobíla (pseudorecenze, přírůstky)
"[Hlavní postava je] lehce naivní, spolehá​​ se až moc na cizí pomoc a často se vzdává." Naivní - skoro jako by jí bylo sedmnáct a byla předhozena dravé společnosti s jinými zvyky a pravidly. Spoléhá až m- Hele, a jak byste vlastně přežili ve světě Stříbrných bez konexí a pomáhali revoluci bez spojenců VY? Co rodina a přátelé, známé prostředí, nabízené pomocné ruce, usekli byste je VY?
Mai filosofuje a střílí do vlastních vrstevnických řad. Perme to do nich, ať trochu myslí!

Strašně se směji rozdílu mezi pseudorecenzí Divergence a touhle. Smějte se se mnou.


Victoria Aveyard


Dávám přednost civilu:


Narozena v East Longmeadow v Massachusetts, dle přebalu knihy "na malém městě známém snad jen pro ten nejhorší kruhový objezd v celých Státech", 27. července 1990. Tam Victoria také vyrostla a později se přestěhovala do L. A., kde vystudovala scénáristiku na Univerzitě Jižní Kalifornie.
Stěžuji si, že budu muset studovat 300 km daleko a jak to bude drahé, a tahle dívka si vybrala univerzitu vzdálenou 2 900 km. Jen tady za humny, maminko.

Nesnáším marketing. Široké okraje, centimetr mezi každým řádkem, krucifix, ta kniha mohla být o třetinu tenčí a levnější. Ale to není kůl! Chudák městská knihovna.


Stojí za přečtení, za DOčtení. První pozitivní dojem na mě autorka udělala realistickým vykreslením Mařina charakteru. Hlavní hrdina nemá být nesnesitelný, ale kouska sebezáchovného pudu by si vypěstovat mohl. Ona a Kilorn se chovali normálně vzhledem k poměrům, situaci a věku. Ač se čílím při jakémkoliv posuzování na věku založeném...

Většinu knihy jsem zápasila s dějem, neustále na vážkách. Tak je to tuctová pseudodystopická romanťárna, nebo ne? Čekala jsem, že ano, působilo to adekvátně. Až konec rozcupoval pseudo- i romanťárnu. Nechci tvrdit, že množstvím krve lze rozlišit realistický příběh od naivního, a možná by ostatní týnejdžrovské příběhy dopadly lépe, věrohodněji, kdyby se autorky soustředily spíš na okolnosti než na "bohatý" vnitřní svět poblázněných hlavních hrdinů, (a možná také ne,) ale Victoria Aveyardová to s revolučností zatím zvládla nejlépe. Žádné zbytečné naděje. Žádné zázraky. Uvěřitelné lidské chyby i masky.
Och, miluji uvěřitelnost. Je jí tak málo, je tak relativní a tak subjektivní. Jo, a mimo jiné mne velmi těší, že Aveyardová nerozmazávala milostné eskapády rozvláčnými úvahami.

Děj se dá rozsekat na linie, linky, scény a kousky, které jsou buď naprosto předvídatelné, lehce zmatené či nepřehledné, anebo úžasně jedinečné a své.

V komentářích ječí a kňourají jiní: Selekce, Selekce! Selekce, HUNGER GAMES! Selekce, Divergence, Selekce, Hunger Games... Uááá.
Divergence je úplně jiná. Kupodivu ještě hloupější, leč mnohem čtivější. Selekci jsem nečetla, ale k přirovnání k Hunger Games se vyjádřit mohu. Nic mi tu nepřipomínalo HG. Arény na důkaz moci? Ty se nám tu povalují už tisíce let. Horních deset tisíc s biči versus živořící práv zbavení utlačovaní? Nu... to je tak nějak náplň antiutopie, i když "knihy pro mládež" ji poněkud zjednodušují... Najděte si ji na Wikipedii. Hlavní hrdinka? Neee... Není jako Katniss. Je pragmatická, víc iniciativní, ve výsledku není solitér a tím pádem ani tak opatrná - nicméně duševní vyspělostí se postavě Katniss, která prochází i jiným vývojem, vyrovná málo dívek, stejně jako je tomu v normálním světě, takže za běžnější "sedmnáctku" Mare mlátit nemůžeme. Nic dalšího, co bych mohla přišít vyloženě HG, mě nenapadá. Na rozdíl od Collinsové nemá Aveyardová tak širokou slovní zásobu a její sloh mě rozhodně tolik nebavil (podprůměrný). To může být důvodem, proč mi milostné myšlenkové pochody připadaly snesitelnější; byly krátké, avšak to i všecko ostatní, a zapomněla jsem je.

Červená a stříbrná krev! Sci-fi! Chci vysvětlení, které to nezkazí, a pokud žádám příliš, chci jen vysvětlení. Promyšleným rozuzlením původu zvláštností a moci se mnoho autorů tiːn əˈdʌlt nezabývá. Jsem zvědavá, jak to bude s Aveyardovou. Prosím, nesklouzni k typickému.

Ani jeden žvást o Americe! Jupíjajej! Zatím. *zkroušeně se shrbí*

Mai z hlubin se škrábající

P. S. Lidské teplo nad oheň. Hezká drobnost. :-)
P. P. S. Za chyby v překladu a překlepy bych je poslala do pekel, ale za to Victoria nemůže. Nechám jí ty hezké čtyři hvězdičky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kamila Kamila | Web | 28. ledna 2017 v 7:42 | Reagovat

Četla jsem tedy hodně recenzí, ale tohle mě dostalo. Tak origoš a super napsaná recenzička mě pobavila, i když kniha není úplně můj šáleček. :-)

2 R. R R. R | Web | 18. února 2017 v 2:23 | Reagovat

TY Ž I J  E  Š Š!!!!! UUUÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ

Vítej! Tý jo, teď koukám a vlastně jsem idiot, protože ty to očividně roztáčíš už od začátku tohohle roku.

Tyhle knihy jsou plošší, než jejich, uh, plocha? No nic. Snaha tu (ne)byla.

Četla jsi už Jsem roztříštěná? Docela by mě zajímal tvůj osobní názor, Mejterko.

3 Victoria Victoria | Web | 18. února 2017 v 22:01 | Reagovat

Skvělá recenze/komentář! Jsi ve svém rozboru místy až patetická, ale právě to se mi na tom líbí :-).
Myslím, že si knihu přečtu už jen z toho důvodu, že se autorka jmenuje stejně jako já (leč v anglické verzi, která zní o hodně líp, než česká) :-D. Trochu mám strach, že už jsem z tohoto žánru vyrostla, ale asi to risknu :-).

Co se týče Divergence, tak s ním mám jeden zásadní problém. A to jsou postavy (teda hlavně Tris), které se chovají naprosto nelogicky. První díl ještě ušel, ale ten druhý... škoda mluvit. Časem se chci dopracovat ke třetímu, pokud teda seberu odvahu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama